něco.cz
Floorball je krásná hra, kdo to neví tak je ...
 
Hlavní stránka Přihlášení
 

Zajímavosti o floorballu

Floorbal vznikl prý původně v zámoří, ale nejvíce ho proslavily skandinávské země Švédsko a Finsko. Jde o sálovou mutaci tzv. bandy hokeje, který je v těchto zemích nesmírně populární.

Historie

Začátky floorbalu se odehrály v Severní Americe, odkud taky pochází vynález děrovaného míčku, se kterým se dodnes tento sport provozuje. Američané totiž trénovali baseball s podobným lehkým míčkem, ten měl však původně asi dvojnásobnou velikost, aby se podobal tomu baseballovému. Současnou podobu a řád však dali floorbalu až Evropané. Švédové a Finové vycházeli z bandy hokeje, který se hraje sice na bruslích ale s míčkem a branky jsou rovnež odlišné od těch klasických hokejových.

Skandinávie hraje prim

Švédsko je ostatně do dnešních dnů mekkou floorbalu, jejich celky hrají první housle na mezinárodní scéně. I v počtu reistrovaných hráčů je na tom nejlépe, před sousedy z Finska. Český floorbal je v tomto hodnocení na třetím místě, tento sport u nás získal a stále získává velkou popularitu.

Švýcarské odlišnosti

V zemi helvétského kříže, která má mimochodem čtvrtou největší floorbalovou asociaci, se do floorbalu pustili nejdříve po svém. Hlavním rozdílem bylo to, že i brankář měl hokejku. Z nedostatku velkých hal si Švýcaři upravili tuto hru do tzv. malého floorbalu, který hrají 3 hráči v poli a jeden brankář. V klasickém obsazení 5 + 1 se hrají pouze nejvyšší soutěže. Po záložení Mezinárodní floorbalové federace v roce 1986 (zakládající země Švédsko, Finsko a Švýcarsko) a stanovení mezinárodních pravidel floorbalu, však už i švýcarští brankáři nepoužívají hokejku.